FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

Rozhovor s šéftrenérem mládeže Michalem Kadlecem!

Zvětšit

Michal Kadlec je žďárský odchovanec, který se po létech strávených v Jihlavě vrátil do rodného Žďáru ve funkci šéftrenéra mládeže. Své trenérské zkušenosti získával po boku takových trenérů jako jsou Roman Kučera, Ivan Kopecký či Josef Jinoch. Vedl i další mládežnické jihlavské celky. My jsme mu položili několik otázek, na které s ochotou odpověděl.

S fotbalem jsi začínal v kolika letech? Kdo tě k němu přivedl?

To už je hodně dávno, myslím, že v šesti letech a jak to u fotbalistů obvykle bývá, byl to můj táta, kdo mě přivedl. S kamarády v ulici jsme pořád soutěžili a věnovali se různým dětským aktivitám, ale fotbal u mě vítězil, takže to byla jasná volba.

 

Na jakou kategorii mládeže v té době vzpomínáš nejlépe?

V přípravkách na turnajích padalo hodně branek, to se mi líbilo. Později v žácích jsme jezdili na výběry. Třeba, když jsme jeli na utkání na jih Moravy, tak přijeli kluci z Borů, Rozsoch, N. Města…, cestou jsme se potom stavili pro další v Meziříčí, Bíteši a byli jsme komplet. Ta cesta autobusem Škoda 706 byl zážitek. V dorostu jsme už potom zdolávali kopce tenkrát ještě zalesněné Zelené Hory.

 

Vzpomeneš si ještě někdy na některé spoluhráče a trenéry?

Ano, samozřejmě, s některými se vídám přímo tady na stadionu, přicházejí se svými dětmi na trénink, nebo na tribuně při utkáních mužů. Z trenérů, kteří mě vedli tady ve Žďáře, Kolník, Procházka, Strnad, Sysel, Machatka a v mužích potom Padúch.

 

V kolika letech jsi odešel ze Žďáru a jak vzpomínáš na etapu dospělého fotbalu?

Začalo to vlastně vojnou v roce1995??, kdy jsem rok nastupoval za Duklu Hranice a poté jsem už působil mimo Žďár. Postupně to byl Kyjov, Chrudim a Jihlava. V Jihlavě jsem pak už zůstal nastálo.

Do dospělé kategorie mě vytáhli už tady ve Žďáře a já jsem postupně mohl získávat cenné zkušenosti. Opravdu mě to chytlo a postupně jsem se zlepšoval. Pracoval jsem na sobě také hodně i mimo trénink a později už jsem věděl, jak se připravovat. Svoje jsem si odehrál.

 

Zahrál jsi si i ligové zápasy za Vysočinu Jihlava, jaký je život profesionálního fotbalisty?

Věnovat se svému koníčku je opravdu super a já byl rád, že mohu dělat fotbal naplno. Spoluhráči, trenéři, lidé v klubu, fanoušci a společný cíl vás vtáhnou. Měl jsem rád ten pocit po vítězném utkání a naopak. Odměnou byli utkání se Spartou, Slavií, nebo v poháru v Ostravě před plnými Bazaly. Tohle vás nabíjí a inspiruje. Svoji pozici jsem si musel ovšem vybojovat a obhajovat ji každou sezónu. S motivací jsem neměl problém a chtěl jsem uspět. Patří sem také vítězství i prohry, zranění, které na vás působí a každý se s tím srovnával jinak. Jinak si většina lidí myslí, že je to pohodlný život, ale téměř každodenní fyzické zatížení si každý nevybere. U mě převažuje to pozitivní.

 

Co říká na fotbal tvá rodina, podporuje tě?

Manželka Alena mi říká, že jsem blázen, že přijdu z tréninku a koukám na fotbal v televizi. To je řečeno v legraci. Rodina mě podporuje, mám pevný bod ve svém životě a mohu se na ni vždy spolehnout. Snažím se jim to vracet.

 

Tvé děti také sportují? Také je zlákal fotbal?

Mám dva syny Michala a Štěpána a oba jsem fotbalem ,,nakazil“. Oba hrají v Jihlavě a uvidíme, jaký bude jejich další vývoj. Jako rodina jsme také sportovně aktivní, jezdíme na kola, hrajeme tenis, máme rádi turistiku, v zimě lyže.

 

V klubu jsi dostal funkci šéftrenéra mládeže, na co všechno by ses chtěl zaměřit?

Prvně bych chtěl říct, že jsem rád, že mohu v klubu působit. Po skončení hráčské kariéry jsem věděl, že chci trénovat a proto jsem si dodělal profesionální trenérskou licenci. Klubu bych chtěl svojí činností pomoci v dalším rozvoji, uplatnit svoji hráčskou i trenérskou praxi. V sekci mládeže pracovat s trenéry společně na fotbalovém rozvoji hráčů v těchto kategoriích a vhodným obsahem tréninků zajišťovat jejich postupný růst sportovní výkonnosti. Spolupracovat se školami a rodiči. Přivést i z okolí do klubu další talentované hráče, vždyť ziskem krajského SPSM mohou hráči hrát kvalitní utkání. Dál bych chtěl postupně zabudovávat své myšlenky do koncepce klubu a vychovávat hráče i jako člověka pro normální život. Vždyť ne každý se stane profesionálním hráčem. Chtěl bych, aby hráče tréninky bavili a měli z fotbalu radost!

 

Co by jsi chtěl nakonec sdělit začínajícím a dalším mladým fotbalistům?

Popřát mnoho elánu a zdraví v začínající činnosti. Rodinnou podporu, bez které to zkrátka nejde. Sportovní cíl, za kterým si kluci půjdou. Touhu, která je bude pohánět vpřed. Své sportovní vzory a v budoucnu, aby se jim vyhýbaly zranění.

Motivací by mohlo být to, že hráči pocházející z našeho kraje hrají v našich top klubech, v zahraničí, nastupují za reprezentaci. Momentálně je v nominaci EURA Masopust a Vydra, takže jen do toho a hodně odvahy! Bez práce ovšem nejsou koláče! Přeji všem mladým fotbalistům hodně štěstí a úspěchů.

Děkuji ti za rozhovor

<< Zpět

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

 Ústí n.O.

      Sobota|5.2.2022

      11.00

Generální partneři

Město Žďár nad SázavouŽĎAS a.s.Národní sportovní agentura

Ostatní partneři

1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.TEAMline, s.r.o.ZDAR, a.s.SPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouAKAB s.r.o.SATT a.s.Králi.cz webdesign - www.krali.czZdeněk Mráček - autodopravaSSPORT

Mediální partneři

Žďárský deník

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČRŽďárská liga malé kopanéIS FAČR