FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

Historie FC Žďas mládež

Zvětšit

Přinášíme ohlednutí za stoletou historí fotbalu ve Žďáře nad Sázavou, tentokrát se podíváme na žďárkou mládež. Příště přineseme ohlédnutí za všemi zápasy mužů v Českém poháru, do kterých fotbalisté Žďasu zasáhli.

S mládeží se vždy pracovalo ve Žďáru nad Sázavou velmi dobře. Mnoho odchovanců se prosadilo nebo to zkoušelo ve větších a slavných klubech. Dorostenci se snažili o postup do celostátní soutěže několik let. V sezóně 1961 -62 byli velice blízko, ale postup jim těsně unikl. Vše úspěšně dotáhl do postupového konce až dorost v sezóně 1988-89, kdy vybojoval II. dorosteneckou ligu. V ní se udržel tři sezóny až po sestup v roce 1991. Od sezóny 1991-92 se jednotná dorostenecká kategorie rozdělila na mladší a starší dorost, která takto funguje dodnes. Dorostenci hrávají od této sezóny v divizi, ze které postoupí v roce 1996 do Moravskoslezské ligy. Ve druhé nejvyšší soutěži hrají dorostenci až do sestupu v roce 2000. Moravská dorostenecká divize se zde hraje od této sezóny až do sezóny 2021 již dlouhých 20 let.

Žáci Žďasu byli vždy velkou chloubou klubu. Vždy bojovali v krajském přeboru o titul přeborníka kraje. V roce 1983 pořádal žďárský klub celostátní turnaj O Míč Ivo Viktora, kde obsadil čtvrté místo. V ročníku 1986-87 se žáci představili v Moravské žákovské lize, kde starší žáci obsadili poslední dvanáctou sestupovou pozici.Mladší žáci obsadili místo deváté. Další učinkování žáků v moravské žákovské lize se datuje do sezón 1996 -2000, kde žáci  patřili k nejlepším týmům Moravy. Poté po dlouhém učinkování v krajském přeboru, kde převážně žáci končili na prvním místě se i díky organizačně náročnému systému nemohli starší a mladší žáci posunout do nejvyšší soutěže. To se povedlo v roce 2018, kdy klub získal statut Sportovního střediska mládeže(SpSM). Zde hrají starší žáci moravskou divizi a mladší žáci moravskou žákovskou ligu, kde hrají ve středu tabulky.

Přípravky Žďasu jsou fotbalisté od šesti do jedenácti let, kteří hrají v samostatných kategoriích dle věku (U6 - U11). Nastupují v krajském a okresním přeboru. Vyšší soutěž pro tyto týmy není určena. Účastní se dále turnajů a neoficiálního mistrovství republiky pod názvem Ondrášovka Cup. Na finálový turnaj na který se kvalifikuje 24 nejlepších mužstev z celé republiky je těžké se z náročné kvalifikace vůbec dostat. Naše týmy se na závěrečné turnaje kvalifikovaly již pátou sezónu v řadě, což je veliký úspěch. V sezóně 2016-17 končí U11 na finálovém turnaji v Ústí nad Labem na 10. místě. V sezóně 2017-18 končí U10 na na finálovém turnaji v Benešově na 14. místě. V sezóně 2018-19 končí U11 na finálovém turnaji v Hradci Králové na 11. místě. V sezóně 2019-20 končí U11 na finálovém turnaji v Benešově na 23. místě. V sezóně 2020-21 se zúčastní finálového turnaje kategorie U9 ve Znojmě a U8 v Benešově.

Dívky začaly trénovat s chlapci v oddíle asi od roku 2010. Od té chvíle se jich zapojilo v oddíle několik desítek.Jelikož je v České republice minimum dívčích oddílů mohou dívky nastupovat s chlapci až do kategorie starších žáků.Poté již musí přestoupit do týmů, které mají speciálně dívčí týmy. První úspěšnou reprezentantkou oddílu se v tomto směru stala Simona Novotná, která hraje za ligové Pardubice a nastupovala v juniorských reprezentačních výběrech.

Fotografie zde: https://www.fczdas.cz/historie-fc-zdas-mladez-historie-fc-zdas-str-197-1-197.html?clanek=2442&co=2

 

Autor: Procházka Petr

 

<< Zpět

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

 1.SC Znojmo

      Pátek |25.6.2021

      17.30

Generální partneři

Město Žďár nad Sázavou

Ostatní partneři

MŠMT1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.SSPORTŽĎAS a.s.Gremis, s.r.o.ZDAR, a.s.AKAB s.r.o.Zdeněk Mráček - autodopravaKráli.cz webdesign - www.krali.czSPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouZvětšitZvětšit

Mediální partneři

Žďárský deníkTelevize VysočinaČtrnáctideník Hit magazín

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČROnline výsledkyŽďárská liga malé kopanéIS FAČRStatistiky MSFL