Fotbalisté Žďáru za čtyři roky z I.A třídy až do II.národní ligy - Historie FC Žďas - FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

Fotbalisté Žďáru za čtyři roky z I.A třídy až do II.národní ligy

Postup vybojovaný v posledním kole ročníku 1982-83 znamenal tehdejší nejvýznamnější událost ve více jak šedesátileté historii žďárské kopané. Fotbalisté z Vysočiny vybojovali prvenství v C – skupině Divize jako nováček soutěže.

Neméně pozoruhodná byla bilance tří předcházejících sezón. Na jaře 1980 si totiž žďárský celek vybojoval postup z I.A třídy do krajského přeboru. Zde se ohřál jen dvě sezóny a následoval postup do divize. Ke zmíněnému vzestupu pomohla žďárským tak trochu náhoda, když byl tým první rok v krajském přeboru po podzimu na sestupovém předposledním místě. Přes zimu se tým poohlédl po posilách v brněnském Zetoru, ale po neúspěšném jednání se místo hráčů stěhoval do týmu trenér Radovan Zeman. Ten dokázal stmelit kolektiv a bez velkých změn v sestavě dokázal z hráčů dostat maximum. Výsledkem byla nejprve záchrana krajského přeboru a posléze i dva postupy v řadě.

První postup z I.A třídy

V sezóně 1979-80 se tým pod vedením trenéra Drinky rozjížděl na podzim velmi pozvolně a do čela tabulky se dostal až ve 12.kole. Hlavním stavebním kamenem byla nedobytnost domácího hřiště, když si z Bouchalek odvezly po bodu jen TJ Znojmo 1:1 a z derby Nové Město na Moravě 2:2. V posledním podzimním kole se v souboji o vedoucí příčku utkal Žďas s Ivančicemi a po prohraném poločase 0:1 přišel ve druhém poločase střelecký koncert domácích a vítězství 4:2. O podzimní branky se podělily s osmi zásahy Jan Sláma a Miroslav Veselský, 6 branek vstřelil Stanislav Zedníček,5 branek Jindra Ryvola, 3 branky František Martaus. Po jedné Láďové Průša a Fiala.

Do jarní části vstoupil tým po nepovedeném zimním turnaji Modety Jihlava, kde z pěti zápasů jen jeden vyhrál s očekáváním. V soutěži se však rozjel a prvních šest zápasů nenašel přemožitele. Poté přišli sice tři prohry na venkovních hřištích, ale důležité bylo derby vítězství v Novém Městě 2:1. Domácí hřiště bylo však dále nedobytnou tvrzí až do předposledního kola. Zde fotbalistům Žďasu stačil k postupu bod, ale bohužel přišla studená sprcha a prohra s RH Znojmo 0:2. V posledním kole pak žďárští přeci jen stvrdili postup na hřišti Ivančic, kde zvítězili 7:3. Ve Žďáře byl tedy potřetí v historii vybojován krajský přebor. Střelecky se v sezóně nejvíce dařilo Zedníčkovi, který vsítil 16 branek, Veselský 14, Ryvola J. 11, Sláma J. 10, Martaus 5. O ostatních 10 branek se podělilo osm hráčů.

Záchrana krajského přeboru v jarní části soutěže

V sezóně 1980-81 se týmu jako nováčkovi soutěže v krajském přeboru na podzim příliš nevedlo a po 14. kole uzavíral tabulku. Poslední zápas však překvapil v Blansku, když do té doby prohrál všech šest duelů na hřištích soupeřů a zvítězil 3:1. Do jarních bojů již vedl tým zmiňovaný trenér Zeman a žďárští využili hlavně domácího hřiště, když všech pět prvních domácích zápasů vyhráli při skóre 21:3!Překvapivě obrali o body i o postup hrající Slušovice 2:2, Kroměříž 1:1 a Ratíškovice 2:1 a soutěž zachránili devátým místem. Nejvíce branek v sezóně nastřílel Zedníček 16, Jindra Ryvola 11,Riedl 6,Pavel Ryvola a Šindelka 4. Ostatních jedenáct branek vstřelilo šest hráčů.

Druhý postup do divize

V sezóně 1981-82 tým pokračoval v úspěšných vystoupeních na domácím hřišti a v sedmi duelech jen jednou remizoval s Modetou Jihlava 2:2. Celý podzim se díval na záda vedoucím Ratíškovicím, kde podlehl po přestřelce 3:4. Konečné druhé místo s dvoubodovou ztrátou bylo dobrým vkladem do jarních odvet. Do nich žďárští vstoupili ve vítězném duchu a v pátém jarním kole se utkali o vedoucí příčku s Ratíškovicemi a brankou Zedníčka vyhráli 1:0. Od tohoto momentu již před sebe v tabulce nikoho nepustili. Zajímavá byla opět vítězná domácí bilance všech osmi vyhraných zápasů při skóre 24:4. Nejlepším střelcem krajského přeboru se stal Stanislav Zedníček s 19 brankami, Stýblo přidal 10,Jindra Ryvola 9,Riedl 8, Jan Sláma a Vlasta Dvořák 6. Ostatních osm branek přidalo 5 hráčů.

Třetí postup do 2.Národní ligy přinesl jarní finiš

V postupové divizní sezóně1982-83  se v podzimní části soutěže tým postupně rozkoukával. Po úspěšném vstupu, kdy Ždas dvakrát zvítězil přišly postupně čtyři podzimní prohry. Doma s Vysokým Mýtem a Chrudimí, venku v Kutné Hoře a Týnci nad Sázavou. Po polovině soutěže se tak Žďas koukal s minimální ztrátou na záda vedoucí Vlašimi a druhým Vojkovicím.

V jarní části rozhodly o postupu dvě věci, které se žďárskému celku povedly. První byla nedobytná tvrz domácích Bouchalek, kdy odtud všechny celky odjely s prázdnou a druhou byl výborný start do odvetných zápasů. První jarní kolo jelo mužstvo na hřiště druhých Vojkovic a po poruše autobusu dorazilo na místo snad deset minut před začátkem utkání. Zápas však dopadl nad očekávání vysokým vítězstvím 4:1. Stejným výsledkem odjel s prohrou další kolo ze Žďáru silný Brandýs nad Labem. Ve třetím kole pak čekala nejtěžší překážka vedoucí celek soutěže Vlašim. Ta se v domácím utkání snažila, ale dokonce nevyužila po červené kartě ani přesilovku proti deseti žďárským hráčům.V zápase tak diváci branku neviděli a jak se poté ukázalo byl to veledůležitý bod v boji o postup. Poté následovala pětizápasová šňůra vítězství a ani prohry v Chrudimi(zde rozhodčí neuznal Žďáru 4 branky) a v Hradci Králové B neohrozili vedoucí příčku tabulky. Před posledním kolem se oba celky srovnaly v tabulce bodově na prvních dvou příčkách. Při stejné vzájemné bilanci a očekávaných výhrách obou celků měl Žďas lepší skóre. Vlašim tak musela vyhrát v Pardubicích s místní Lokomotivou o šest branek nebo čekat na žďárské zaváhání. Na Bouchalky přijel poslední a již sestupující Jablonec B. Poslední krok bývá vždy nejtěžší a těsná výhra 2:1 a zpráva z Pardubic, kde Vlašim remizovala 2:2 mohla odstartovat dlouhé postupové radosti.

Autor: Procházka Petr

 

 

Tým hrající I.A třídu 1979-80ZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitPostupující tým do II.NFL Horní řada zleva vedoucí týmu Vlastimil Malenovský, trenér Radovan Zeman, Josef Frai, Jiří Klusáček, Miroslav Doležal, Vít Machatka, Jan Odehnal, Ladislav Peška, Vlasta Dvořák, Josef Bajer, Stanislav Zedníček, Oldřich Pátek, asistent trenéra Jozef Drinka. Dolní řada zleva: Ladislav Hanuš, Jan Riedl, Jindřich Ryvola, Jan Sláma, Pavel Jaroš, Pavel Ryvola, lékař František Malý Ocenění za vítězství v divizinástup k utkání s Jabloncemzávar před brankouu míče Jindřich Ryvoladalší ze soubojů o míč s jabloneckou obranou

<< Zpět

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

 SK VYSOKÉ MÝTO

     Sobota|27.1.2024

15.00

  

     

Generální partneři

Město Žďár nad SázavouŽĎAS a.s.Národní sportovní agenturaKRAJ VYSOČINA

Ostatní partneři

1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.TEAMline, s.r.o.Pivovar ChotěbořZDAR, a.s.SPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouAKAB s.r.o.SATT a.s.Králi.cz webdesign - www.krali.czZdeněk Mráček - autodoprava

Mediální partneři

Žďárský deník

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČRŽďárská liga malé kopanéIS FAČR