FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

FC Žďas „povýšil“, mládežnické středisko má čerstvě krajským

Zvětšit

Zúročují svoji velice kvalitní práci s mládeží v posledních letech. Fotbalový klub FC Žďas Žďár nad Sázavou se totiž může pyšnit tím, že jeho Sportovní středisko mládeže (SpSM) uspělo v licenčním řízení a může se honosit přídavným jménem krajské.

Klub z města pod Santiniho Zelenou horou tak dostal předčasný dárek ke stému výročí založení klubu, které v tomto roce oslaví. „Z našeho kraje bylo krajské středisko uděleno ještě Třebíči a Havlíčkovu Brodu, statut fotbalové akademie pak má Jihlava,“ sdělil sekretář mládeže a SpSM FC Žďas Žďár Petr Procházka.

ZNATELNÝ PROGRES

Po pouhých třech letech od získání okresního SpSM tak žďárský klub poskočil o úroveň výše. „V posledních letech se zde hlavně díky náborovým akcím vytvořily velmi silné počty hráčů, se kterými můžeme pracovat. Na získání licence se podílelo několik lidí z vedení klubu, ale vlastně i všichni trenéři, kteří zde výborně pracují s mládeží,“ pochvaloval si.

Logicky se nabízí otázka, zda je fotbalový klub ve Žďáře schopen udržet krajské středisko v dlouhodobém horizontu? „Pokud se nám podaří dostat na stejnou loď i ostatní oddíly z regionu, bude naše cesta lehčí,“ naznačil Procházka.

Okamžitě ale dodal, že ve Žďáře nechtějí likvidovat mládež okolních klubů. „Nechceme jim brát velké množství hráčů. Spíše je naším cílem nabídnout rozvoj a fotbalový růst těm talentovaným.“

 ZÍSKÁNÍ OKRESNÍHO SpSM

Byl to velký úspěch, kterého v roce 2018 fotbalový klub ve Žďáře nad Sázavou dosáhl.Od tohoto roku bylo oddílu přiděleno okresní Sportovní středisko mládeže(SpSM). Proto, aby oddíl mohl slavit přidělení licence ,však bylo nutné vykonat obrovský kus práce. „Udělení licence předchází plnění věcí jak po sportovní stránce, tak i po stránce zázemí klubu. K tomu nám nahrála také výstavba kabin pro mládež, která byla dokončena v roce 2019. Navíc musíme splňovat mnoho dalších bodů, např. hřiště s umělým povrchem, travnatá tréninková hřiště, zajištění cca deseti tělocvičen na zimní období,“popisuje Procházka.Hlavní přínos SpSM není pouze pro klub FCŽďas, ale v podstatě pro celý region.Díky sportovnímu středisku dáváme možnost se klukům a holkám z našeho regionu kvalitně fotbalově rozvíjet pod vedením zkušených trenérů, kteří mají licence UEFA A či B. Navíc mohou hráči hrát velké množství kvalitních zápasů v nejvyšších žákovských soutěžích,“na Moravě.

SOUTĚŽE HRAJE REKORDNÍ POČET TÝMŮ

Od podzimní sezony 2018,tak oba týmy mladších žáků FC Žďas hrají v kategorii U12 a U13 žákovskou ligu.Týmy starších žáků U14 a U15 pak působí v žákovské divizi. V divizní účasti pak pokračují dorostenci v kategorii U19 a U17. Od sezony 2020 jsme ještě k narůstajícímu počtu hráčů museli přihlásit do soutěží rezervní týmy v kategoriích dorostu a žáků.  V kategoriích přípravek U8 – U11 máme přihlášeny další čtyři týmy v krajských a okresních soutěžích. Celkově máme tedy v mládežnických soutěžích od přípravek po dorosty přihlášeno úctyhodných dvanáct týmů. Právě sportovní stránka je největším plusem získání SpSM. Více mužstev znamená potřebu vyššího počtu trenérů, tím i větší zatížení na tréninkových plochách.

ZÍSKÁNÍ KRAJSKÉHO SpSM

Všechny tyto věci vedli po dvou letech k tomu, že jsme zažádali o vyšší tedy krajské SpSM. V licenčním řízení které bylo uděleno 38 klubům z celé republiky jsme uspěli a byl to takový předčasný dárek ke 100 výročí klubu, který slavíme v tomto roce 2021. Z našeho kraje bylo krajské středisko ještě uděleno Třebíči a H.Brodu, statut fotbalové akademi má Jihlava. Žádný jiný klub v celém kraji pak již statut okresního či krajského SpSM neobdržel.

SPOLUPRÁCE S OKRESNÍMI ODDÍLY

Logicky se tedy nabízí otázka,zda je v silách města velikosti Žďáru, respektive celého regionu, udržet kvalitativně, ale i kvantitativně krajské SpSM v dlouhodobém horizontu?„Pokud se nám podaří dostat na stejnou loď i ostatní oddíly z regionu, bude naše cesta lehčí. Náš názor je, že sportovní středisko do tohoto regionu patří. Naším cílem není přetahovat velké množství hráčů z menších klubů, a tím jim likvidovat jejich mládež, ale rozvoj a fotbalový růst těch talentovaných. Je jen na nás, trenérech a funkcionářích všech oddílů, zda dáme těmto klukům šanci se dál rozvíjet. Ostatně za dva roky spolupráce s okresními oddíly je spolupráce na dobré cestě a jistě si ji pochvalujeme. Ve všech zmíněných kategoriích nastupuje cca 50 nejtalentovanějších okresních hráčů, kteří jsou sledováni již od nejmenších let a většinou prošli okresními výběry. Jak již bylo zmíněno ,největší profit by měl z SpSM mít, v horizontu několika let, fotbal dospělých, nejen ve Žďáře nad Sázavou, ale v celém žďárském okrese.  Je jasné, že hráči, kteří dostanou možnost trénovat čtyřikrát týdně pod vedením kvalitních trenérů a mají možnost týden co týden hrát náročná utkání se špičkovými týmy, mají větší šanci se prosadit ve vyšších dospělých soutěžích. Samozřejmě ne každému se to povede. Záleží především na hráči samotném, jeho přístupu a cílevědomosti.

TRENÉŘI NAŠÍ PRIORITOU

V současné době je moc složitou prací hledat trenéry. Obětovat spoustu volného času trénování je opravdu velice náročné. V posledních letech jsme v klubu hodně pracovali s trenérským vzděláním, což se nám také začíná vracet.V této době máme od kategorie školičky až po starší dorost dvě desítky licencovaných mládežnických trenérů, což je myslím výborné číslo. V našem klubu by jsme stejně jako hráče rádi přivítali i okresní trenéry, kteří si budou chtít vyzkoušet práci s mládeží na velice solidní úrovni. Samozřejmě pokud bude chtít trenér studovat jakoukoliv licenci bude mu klubem zaplacena. Investovat do trenérů je naše priorita.

Proto  bych chtěl všem trenérům,funkcionářům,sponzorům, ale  i  městu Žďár za vybudování nového zázemí pro mládež a celkovou podporu fotbalu ve městě ,moc poděkovat,“ ocenil na závěr sekretář mládeže Petr Procházka.

<< Zpět

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

 

 ŽDÍREC N.D

      Neděle |14.3.2021

      14.30

Generální partneři

Město Žďár nad Sázavou

Ostatní partneři

MŠMT1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.SSPORTŽĎAS a.s.Gremis, s.r.o.ZDAR, a.s.AKAB s.r.o.Zdeněk Mráček - autodopravaKráli.cz webdesign - www.krali.czSPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouZvětšitZvětšit

Mediální partneři

Žďárský deníkTelevize VysočinaČtrnáctideník Hit magazín

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČROnline výsledkyŽďárská liga malé kopanéIS FAČRStatistiky MSFL