FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

Trenér Jozef Vanko hodnotil uplynulou sezonu

Záchranářská mise kouče Jozefa Vanka skončila úspěchem, ale rodila se ve velkých bolestech. Závěr uplynulého ročníku moravskoslezské divize D by měl být výrazným mementen pro nadcházející sezonu.

Jak moc se na průběhu jara podepsaly absence zkušených hráčů? V zimě skončili obránci Veselý s Vomelou, největší jarní posilu Václava Pohanku, který měl pozdvihnout ofenzivu, vyřadilo do zbytku sezony zranění kolena hned v prvním jarním kole?
Ale nejen to. V polovině jara skončila sezona pro Nedvěda, který byl v tu dobu klíčovým hráčem. Na hřišti jsme tak neměli jediného levonohého hráče. Na pět týdnů vypadl stoper Machatka a na závěrečná tři kola jsme přišli také o gólmana Jíchu. Naštěstí jej Aleš Sobotka dokázal zastoupit. Nejvíce nás absence trápily na krajích obrany. Na jednu tak musel Bureš, na druhou jsme "předělali" mladého Tomáše Trojánka, pro kterého to byl v jeho osmnácti letech velký skok, ale také obrovské zkušenosti, které tímto získal.

V domácím prostředí to herně vypadalo celkem slušně, byť jste se některým ztrátám nevyhnuli?
Před vlastnimi fanoušky nás přehrál pouze Hodonín, který nakonec celou soutěž vyhrál. S druhým Uherským Brodem jsme sice prohráli, ale herně to bylo naprosto vyrovnané utkání. Selhali jsme pouze s Brumovem, kdy jsme prohospodařili první poločas a hosté nás pak z brejků vyučovali. Právě tato porážka byla z hlediska problémů v závěru soutěže klíčová.

Proč to tedy na hřištích soupeřů vypadalo úplně jinak. V této bilanci byl horší pouze beznadějně poslední Pelhřimov?
To je i pro mě záhadou, protože mančaft má svojí kvalitou na mnohem víc, než boj o záchranu do posledního kola. Kluci k těm zápasům, pro mě z neznámého důvodu, přistupovali úplně jinak. Nejhorší to bylo při porážce 0:3 v Tasovicích, kde jsme hráli, jako by se nám nemohlo nic stát. Slušný byl úvodní zápas v Bystřici, jenže tam jsme přišli o jednoho z klíčových hráčů.

Druhou polovinu jara jste v podstatě odehráli ve dvanácti lidech, moc možností k tomu, vyzkoušet něco jinak, asi nebylo, že?
I proto jsem nemohl sáhnout ke změnám. Mladí hráči trpěli velkou nevyrovnaností výkonů, jenže jsem za ně neměl náhradu, takže hráli, i když se jim nedařilo. I to byl jeden z důvodů, že jsme nedokázali udělat nějakou vítěznou sérii, která by nás v tabulce posunula výš.

V útoku jsme se střelecky hodně trápili, to bude do příštího ročníku nutné hodně pozvednout?
Na každý gól jsme se obrovsky nadřeli. Kromě utkání s Bzencem a Velkou Bíteší, kdy nám to tam napadalo, jsme moc gólů nedávali. Trošku mě mrzí, že si kluci některé věci nechtěli nechat vysvětlit, mohlo to být určitě lepší. Díky tomu jsme také za celou sezonu nedokázali udělat nějakou výraznější sérii tří čtyř výher v řadě, která by nás v tabulce posunula výš. Velkou roli hrála v utkáních první vstřelená branka. Pokud jsme ji dali my, většinou jsme neprohráli. Pokud jsme však inkasovali jako první, bylo zle.

Šanci ale dostali někteří dorostenci, pro které musela být divize velkou školou?
Ať už Henzl, Růžička nebo Janů naskočili do rozjetého vlaku, ale ani jeden z nich ještě nemá na to, aby byl rozdílovým hráčem pro čtvrtou nejvyšší soutěž. Navíc jsme přihlíželi i k potřebám dorostu, který bojoval o uhájení divize pro příští sezonu. Pro všechny mladé hráče ale platí, že musí fotbalu obětovat i něco navíc.

Je někdo, koho byste za jarní výkony vyzdvihl?
Rozhodně Radek Štursa. Pamatuji si, že ještě v MSFL před třemi lety pouze paběrkoval a poté měl nějaký herní výpadek. Na jaře však byl klíčovým mužem defenzivy, musím před ním smeknout. Bylo vidět, že do zápasů jde s chutí a zarputilostí, stal se jednou z našich důležitých osobností

Jedna sezona teprve skončila, ale ta druhá bude za chvíli klepat na dveře. Už máte rozjeté posílení mužstva, které rozhodně bude potřeba udělat?
Tento týden budu mít pohovory s hráči, kde si vyhodnotíme uplynulý ročník. Zatím však nemám žádný signál, že by někdo chtěl v klubu skončit. Na druhé straně máme rozjednaných pět posil, které by, pokud se nestane něco nečekaného, měly před novou sezonou dorazit. Jména zatím nechci prozrazovat, ale kromě postu gólmana budou do všech řad. Především na těch postech, kde nás nejvíce tlačila bota.

<< Zpět

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

FC Chotěboř

Sobota  | 21.7.2018

17.30

Generální partneři

Město Žďár nad SázavouCooper Standard

Ostatní partneři

MŠMT1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.SSPORTŽĎAS a.s.Gremis, s.r.o.ZDAR, a.s.EXTÉRIA s.r.o.AKAB s.r.o.Zdeněk Mráček - autodopravaKráli.cz webdesign - www.krali.czSPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouZvětšit

Mediální partneři

Žďárský deníkTelevize VysočinaČtrnáctideník Hit magazín

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČROnline výsledkyŽďárská liga malé kopanéIS FAČRStatistiky MSFL