Podzim 2016 je za námi!

Podzimní půlsezona fotbalového ročníku 2016/2017 je za námi. Z pohledu fotbalistů FC Žďas nebyla sice úplným propadákem, o úspěších se však také nedá příliš hovořit. Třetí rok v řadě nás na jaře čekají divizní záchranářské boje.

Letošní podzim se nesl prakticky ve stejném duchu, jako ty dva předešlé. Vstup do sezony nám vyšel herně, nikoliv však výsledkově. Vše odstartovala prohra 0:2 na hřišti Rosic, kde jsme oba dva góly inkasovali při naší vlastní přesilovce! O týden později jsme si v derby poradili s Bystřicí, ale z Hodonína jsme se, byť po kvalitním výkonu, opět vrátili s prázdnou. Náznak zmaru však už připomínala domácí remíza 1:1 se Starou Říší, kdy jsme podali hodně slabý výkon.

Následující dvojutkání na hřištích soupeřů naplno odkrylo naše nedostatky. V Uherském Brodě jsme do poločasové pauzy dokázali otočit nepříznivý vývoj a o půli to bylo 3:2 v náš prospěch. Po změně stran však přišel naprostý kolaps a prohra 3:6. V Bzenci jsme pro změnu prospali první půli, prohra 3:1 byla zcela zasloužená. Když jsme pak ve vloženém 15. kole doma padli se Slavičínem 0:1, bylo i těm největším optimistům zcela jasné, že opět hrajeme o záchranu. Veledůležitý duel s Holešovem jsme naštěstí zvládli, výhra 3:2, a vyhnuli se tak nejhoršímu.

Do Brumova jsme jeli tyto body potvrdit, jenže jsme opět tahali za kratší konec a prohra 1:2 nás opět vrátila na zem. Domácí remíza 1:1 s nebezpečnými Tasovicemi měla svoji cenu, vzhledem k výhodě domácího prostředí byl však bod docela málo. Derby na půdě nováčka ve Velké Bíteši jsme herně zvládli, výsledkově však nikoliv. Znatelná herní převaha a několik vyložených šancí nám nebylo nic platných, z bodů se za hubeňoučkou a šťastnou výhru 1:0 radovali domácí.

Následné derby proti v té době na chvostu zející Vrchovině mělo existenční pří(pa)chuť. Hosté v polovině října potvrdili, že se nacházejí v opravdovém marasmu a naše drtivé vítězství 5:0 mohlo být klidně mnohem vyšší. Do závěru podzimu to pro nás mělo být velké povzbuzení. V Břeclavi jsme bohužel nepřekvapili a prohra 1:5 jen potvrdila, že zápasy na hřištích soupeřů nebudou ani letos naší doménou. Ani doma to však nebylo bůhvíjaké, což potvrdila prohra 1:3 s v pohodě hrající Polnou.

Že zázraky se dějí, ukázala podzimní rozlučka v Pelhřimově. Poprvé v tomto ročníku jsme totiž venku dokázali bodovat, remíza 2:2 plně odpovídala průběhu hry. V předehrávce prvního jarního kola s třetími Rosicemi jsme konečně ukázali to, na co kádr skutečně má. Kvalitního soupeře jsme především v první půli jasně přehráli, po změně stran jsme si pak vedení 2:0 zkušeně pohlídali.

Suma sumárum jsme za šestnáct kol posbírali 15 bodů, z čehož resultuje průběžné 11. místo. V tabulce domácích zápasů nám patří 5. místo, horší je to venku, spolu s Pelhřimovem jsme venku získali jediný bod. Vzhledem k situaci ve Fotbalové národní lize, kde snad jen zázrak odvrátí sestup moravskoslezských klubů Prostějova a Vítkovic, je jisté, že z moravskoslezské divize D půjdou o patro níž hned 3 týmy. Rozdíly mezi kluby na 11. až 16. místě jsou minimální, poslední Holešov má navíc utkání k dobru. V ohrožení jsou hned 4 kluby z Vysočiny, navíc Stará Říše, ale ani Velká Bíteš ještě také nemají vyhráno. Jarní část tak bude mimořádně napínavá.